fbpx

CYBERMISTRZ

Zajęcia pozalekcyjne w roku szkolnym 2022/23

zajęcia pozalekcyjne

Zajęcia pozalekcyjne to temat równie chwytliwy jak wyprawka szkolna. Okazuje się, że we Wrocławiu uczniowie mogą przebierać wśród wielu ofert – na każdą kieszeń, dla każdego wieku i w szerokim spektrum zainteresowań. Zdarzają się też darmowe szkolenia, więc warto zawczasu zorientować się w temacie.

Oferta zajęć pozaszkolnych zwykle klaruje się w pierwszych tygodniach września. Rodzice poznają szczegóły na zebraniach szkolnych, zbierają ulotki i śledzą reklamy. Doskonale sprawdza się też poczta pantoflowa, dzięki której można otrzymać nie tylko informację o danych zajęciach, ale też komentarz od osoby, która już z nich korzystała i może je polecić. Potem zaczyna się wyścig o miejsca, bo przecież każde zajęcia oferują ograniczoną liczbę miejsc. Ostatni etap to płatność i oczekiwanie na rozpoczęcie zajęć, warsztatów, treningów lub szkolenia.

Sprawa wydaje się prosta. Czy tak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że zajęcia pozalekcyjne to bardzo obszerny temat, zwłaszcza w mieście tak dużym jak Wrocław. Organizowane są w szkołach, domach kultury, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, przeróżnych fundacjach i prywatnych firmach. Warto przy tej okazji wspomnieć, że z oferty zajęć dodatkowych mogą korzystać także dorośli, np. w Ośrodku Postaw Twórczych.

Jak znaleźć ciekawe zajęcia pozalekcyjne?

Poszukiwania zajęć pozalekcyjnych najlepiej rozpocząć w szkole dziecka. Podczas pierwszego zebrania organizacyjnego z rodzicami zwykle pada kilka propozycji. Warto też czytać plakaty zamieszczone na tablicach ogłoszeń. We wrześniu przed szkołami często pojawiają się osoby, które rozdają ulotki lub rozwieszają plakaty – dotyczą one właśnie zajęć pozaszkolnych.

Dojazd na zajęcia nie powinien stanowić kłopotu, dlatego warto zapoznać się z ofertą firm i instytucji, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie.

Wyszukiwanie w Internecie to łatwy sposób na znalezienie informacji o zajęciach pozalekcyjnych, jednak trzeba zwrócić uwagę na lokalizację zajęć oraz termin ich trwania – informacje mogą okazać się nieaktualne, więc trzeba na to uważać.

Jakie zajęcia pozalekcyjne są oferowane?

To prawdziwy temat rzeka, bo zajęcia pozalekcyjne dotyczą niemal wszystkich zainteresowań i aktywności. Od szachów przez programowanie dla dzieci czy projektowanie graficzne, po sztuki walki. Wybór powinien więc odpowiadać gustom dziecka, które miałoby brać udział w zajęciach. Nie chodzi tu wyłącznie o tematykę, ale też o ich intensywność oraz formę. Na koniec pozostaje kwestia kosztów, które zwykle stanowią ostatnią informację, jaka jest prezentowana rodzicom. Koszt zajęć to jedno, a drugie to koszty dodatkowe. Czasem są konieczne, aby zakupić materiały plastyczne, książki do nauki lub strój.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Dzieci często warunkują swój udział w zajęciach pozalekcyjnych gwarancją, że będą mogły z nich korzystać z ulubionym kolegą lub koleżanką. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy uczestnicy zajęć będą dzieleni na grupy i wg jakich kryteriów taki podział ma nastąpić.

Wbrew pozorom zajęcia pozaszkolne mogą być bezpłatne. To świetna wiadomość dla osób, których nie stać na dodatkowe koszty. Wrocławska oferta takich zajęć jest dość obszerna, a darmowe szkolenia CyberMistrz to tylko jeden w wielu przykładów.

_______________________________________________

Rekrutacja na darmowe szkolenia CyberMistrz trwa! Sprawdź szczegóły w zakładce REKRUTACJA. Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 10 – 18 lat z Wrocławia.