fbpx

CYBERMISTRZ

Wykluczenie cyfrowe – nie we Wrocławiu

Wykluczenie cyfrowe

Problem wykluczenia cyfrowego w środowisku szkolnym od kilku lat przybiera na sile. Powodów jest kilka, a ich rozwiązanie zwykle pozostaje poza zasięgiem dzieci i młodzieży. Projekt CyberMistrz powstał z myślą o nich – młodych ludziach, którzy nie mają dostępu do wiedzy, nowych technologii i Internetu. Skorzystać można do końca 2022 roku.

Pandemia i towarzyszące jej lockdown’y przyniosły potwierdzenie tezy, że problem wykluczenia cyfrowego jest realny i w znacznym stopniu wpływa na nasze życie. Dostęp do sprzętu, wiedzy na temat jego obsługi i możliwości jakie daje, szkoleń z zakresu posługiwania się programami i narzędziami cyfrowymi nie są równe. Problemy te mają swoje źródło w różnych aspektach życia, choć za najbardziej powszechne uważa się ubóstwo, niepełnosprawność czy przynależność do mniejszości narodowej. Wydawać by się mogło, że są to problemy trudne do rozwiązania, zwłaszcza przez młodych ludzi.

Niektórzy twierdzą, że wykluczenie cyfrowe to problem, który dawał się we znaki tylko w okresie nauczania zdalnego. Kiedy uczniowie wrócili do szkół przestał być istotny. Nic bardziej mylnego, ponieważ wykluczenie cyfrowe to nie tylko problemy w dostępie do edukacji, ale też możliwa przyczyna wykluczenia społecznego. Brak dostępu do rozrywki, kultury i informacji, ograniczenie relacji społecznych w cyfrowym świecie, poczucie bycia gorszym i niewtajemniczonym w tematy, którym żyje lokalna społeczność – to tylko kilka przykładów, które można mnożyć. Wystarczy się zastanowić i powiązać fakty. Wniosek nasuwa się sam – wykluczenie cyfrowe to poważny problem, który wpływa nie tylko na życie jednostek, ale i społeczeństwa, w którym te jednostki funkcjonują.

Świadomość problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania. Jaki jest kolejny? Uzyskanie pomocy. Najlepiej szukać jej u firm oraz fundacji, których celem jest wyrównywanie szans w dostępie do edukacji. CyberMistrz to projekt realizowany przez Fundację Inicjowania Rozwoju Społecznego, który powstał w celu zwiększenia aktywności cyfrowej oraz podniesienia kompetencji cyfrowych wśród młodych wrocławian. Odbywa się to za sprawą szkoleń w 7 tematach:

Szkolenia finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dlatego uczestnicy mogą w nich wziąć udział zupełnie za darmo – nie płacą za zajęcia, materiały szkoleniowe, ani dostęp do programów i narzędzi cyfrowych. Aby dołączyć do projektu i skorzystać z darmowych szkoleń wystarczy spełnić 2 warunki:

  • być w wieku 10 – 18 lat,
  • mieszkać i/lub uczyć się na terenie Wrocławia.

Rekrutacja trwa nieustannie do wyczerpania puli wolnych miejsc lub do końca roku 2022. Szczegóły dostępne są w zakładce REKRUTACJA.

Zapraszamy!