Za nami pierwsze spotkania z młodymi wrocławianami, którzy postanowili podnieść swoje kompetencje cyfrowe. Solidne przygotowania, zmiany wywołane pandemią i współpraca z solidną firmą szkoleniową przyniosły oczekiwane rezultaty. Teraz tylko patrzeć jak młodzi ludzie chłoną wiedzą i nabywają umiejętności praktycznych.
Pierwsze cybermistrzowskie szkolenia dla dzieci i młodzieży z Wrocławia odbyły się 29. marca 2021. Tego dnia wystartowały dwie grupy w tematach: programowanie w różnych językach uwzględniające różne poziomy zaawansowania oraz projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych oraz projektowanie i realizacja np.: serwisów internetowych czy gier mobilnych.
Uczestnicy zasiedli przed ekranami komputerów, by podczas następnych spotkań zdobywać nowe informacje i próbować swoich sił w realizacji kolejnych działań. Wszystko to przy wsparciu szkoleniowców z wrocławskiej firmy WROcomp. – Za nami kilka pierwszych spotkań, które przebiegły nam sprawnie. Uczestnicy zdradzają spory potencjał, są aktywni i naprawdę zaciekawieni tematem, co dobrze rokuje. Do tej pory nie było większych problemów z obsługa sprzętu czy danego programu, co pozwala nam płynnie realizować kolejne zagadnienia – mówi Tomasz Surowiak, trener z WROcomp. – Już na pierwszy rzut oka widać, że młodzi ludzie są przyzwyczajeni do codziennej pracy na komputerze i w Internecie, co bez wątpliwości jest skutkiem ubocznym pandemii. Z nami nauczą się jak nabrać skuteczności w działaniu, poprawić efekty (zwłaszcza nauki online), czerpać z zasobów Internetu i tworzył własne materiały, a wszystko to w bezpieczny sposób – dodaje.
Przy tworzeniu pierwszych grup udało się zachować różnorodność, bo do udziału w projekcje zgłosiły się zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Podobnie jest w kwestii wieku – najmłodszy uczestnik niedawno ukończył 10 lat, a najstarszy nie ma jeszcze 18. Organizatorzy oraz firma szkoleniowa przygotowali specjalne ułatwienia dostępu, dzięki którym udział w projekcie CyberMistrz mogą wziąć również osoby niepełnosprawne.
Na chwilę obecną harmonogramy wszystkich grup dla każdego z tematów zostały rozpisane w formie online. Jeśli sytuacja epidemiczna ulegnie poprawie, a szkolenia można będzie przeprowadzić bezpiecznie w formie stacjonarnej, wówczas odbędą się one w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza oraz Ośrodku Postaw Twórczych.
REKRUTACJA TRWA
Początek szkoleń oznacza, że projekt CyberMistrz nabierze tempa. Rekrutacja trwa nieprzerwanie, a do udziału w szkoleniach zapraszani są młodzi ludzie, którzy uczą się lub mieszkają na terenie Wrocławia. Kryterium udziału jest wiek – 10 – 18 lat (w dniu rozpoczęcia szkolenia uczestnik musi mieć ukończone 10 lat, ale nie może mieć więcej niż 18 lat – dzień 18. urodzin musi wypadać po zakończeniu szkolenia).
Do wyboru jest 7 tematów:
- edukacja online,
- korzystanie z cyfrowych usług na zaawansowanym poziomie,
- kompetencje medialne,
- bezpieczne zachowania w sieci,
- dostępność zasobów cyfrowych online,
- projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych oraz projektowanie i realizacja np.: serwisów internetowych czy gier mobilnych
- programowanie w różnych językach uwzględniające różne poziomy zaawansowania.
Szczegóły dotyczące rekrutacji opisane zostały na stronie https://www.cybermistrz.pl/rekrutacja/
Udział w szkoleniach CyberMistrz jest całkowicie darmowy. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”.