Plany dotyczące formy i przebiegu szkoleń CyberMistrz dla dzieci i młodzieży z Wrocławia zmieniały się w zależności od sytuacji epidemicznej. Ostatecznie są one prowadzone w formie online, dzięki czemu nie straszny nam żaden lockdown. Oto jak wyglądają nasze spotkania z przyszłymi CyberMistrzami.
W ostatnich dniach marca wystartowały pierwsze grupy cybermistrzowskich szkoleń. W kwietniu ruszyły kolejne, a dla każdego z tematów opracowano szczegółowy harmonogram. Dzięki niemu można zorientować się w jaki sposób rozkładają się poszczególne zajęcia i jak długo potrwają (różne tematy obejmują różną ilość godzin szkoleniowych). Tajemnicą pozostaje przebieg spotkań, która do tej chwili znana była jedynie uczestnikom. Dziś prezentujemy szczegóły dotyczące organizacji i przebiegu poszczególnych zajęć.
Do projektu zgłaszają się osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z danym tematem, a także takie, które dobrze znają podstawy i chcą dowiedzieć się więcej. Na samym początku kursu odbywa się test początkowy, który stanowi podstawę do dopasowania treści szkolenia dla danej grupy.
Wg harmonogramów spotkania odbywają się zwykle 2 razy w tygodniu (poniedziałki i środy lub wtorki i czwartki), w godzinach od 15.00 do 17.00. Każde spotkanie rozpoczyna się od sprawdzenia obecności, dzięki czemu na koniec szkolenia można będzie określić, czy uczestnicy wzięli udział w wymaganych 80% spotkań (na chwilę obecną jest to 100%, co pozostaje dla nas powodem do radości). Trenerzy korzystają z popularnych platform do łączenia się z uczestnikami. – Poruszane zagadnienia obejmują teorię, której jest raczej niewiele. Stawiamy na praktykę. Chcemy, by uczestnicy zdobyli przede wszystkim umiejętności praktyczne, które pozwolą im skutecznie działać. Dlatego zajęcia przebiegają głównie w formie pracy wspólnej, czasem urozmaiconej ćwiczeniami uzupełniającymi – wyjaśnia Jerzy Żemła, właściciel WROcomp, firmy odpowiedzialnej za realizację cybermistrzowskich szkoleń.
Podczas zajęć uczestnicy nie widzą się nawzajem, ale widzą trenera. Ich uwaga jest koncentrowana w 100% na omawianym zagadnieniu. Szkoleniowcy dokładają starań, aby zajęcia były urozmaicone, a każdy z uczestników był angażowany do pracy. Nie ma tu miejsca na nudę czy bierność. Chętni mogą liczyć na wskazówki gdzie szukać informacji, dzięki którym zgłębią dany temat, poćwiczą lub zobaczą ciekawe efekty pracy innych. Nie ma zadań domowych, za to na końcu każdy z uczestników weźmie udział w teście końcowym, który pozwoli określić zakres zdobytej wiedzy i poczynione postępy. – Nie jest to żaden egzamin, którego wynikiem należałoby się przejmować. To raczej możliwość sprawdzenia samego siebie, swego rodzaju podsumowanie – mówi Jerzy Żemła.
Z prawdziwą przyjemnością odbieramy od uczestników pierwszych szkoleń wiadomości opisujące ich wrażenia. Dziękujemy za każdą z nich. Otrzymane zdjęcia będziemy prezentować na naszym oficjalnym fanpage’u – oczywiście za zgodą autora.
Rekrutacja do projektu CyberMistrz ma charakter stały, co oznacza, że nieustannie przyjmowane są kolejne zgłoszenia. Uczestnicy mogą wziąć udział w każdym z 7 tematów szkoleń lub w wybranych, które interesują ich najbardziej. Wystarczy, że spełnią dwa warunki:
- uczą się i/lub mieszkają na terenie Wrocławia,
- są w wieku pomiędzy 10 a 18 lat.
Szczegółowe informacje o projekcie CyberMistrz – https://www.cybermistrz.pl/o-projekcie/
Pełna oferta szkoleń – https://www.cybermistrz.pl/oferta-szkolen/
Profil na Facebook’u – https://www.facebook.com/cybermistrz