fbpx

CYBERMISTRZ

Od kredek do projektowania graficznego

nauka projektowania graficznego

Dziecięca pasja do malowania to doskonały grunt pod naukę projektowania graficznego. Wielu dorosłych uważa, że to skomplikowane i zbyt wymagające zajęcie dla dzieci. Są jednak takie szkolenia, dzięki którym młodzi ludzie poznają tajniki grafiki komputerowej i stawiają pierwsze kroki w tym kreatywnym świecie.

 Pasja, która nie przemija

Każde dziecko lubi malować, a przynajmniej zdecydowana większość. Pasja do radosnej ekspresji twórczej często utrzymuje się bardzo długo, jednak z czasem kredki zostają zastąpione programem do grafiki komputerowej. Możliwości zostają zwiększone, a kolejne projekty wywołują coraz większy efekt WOW. To bardzo skrócona droga, która wiedzie od kredek do projektowania graficznego. Czy w rzeczywistości przebiega łatwo i szybko? To zależy od wielu czynników.

Najważniejsze jest to czy dziecko NAPRAWDĘ lubi rysować/malować. Wydawać by się mogło, że uwielbiają to wszystkie maluchy. Tak naprawdę bywa z tym różnie. Często dzieci nie są zadowolone z efektów swojej pracy, wstydzą się malować kolejne obrazki, nie chcą pokazywać efektów swojej pracy. Wówczas pasja do malowania zanika. Inne dzieci czerpią prawdziwą przyjemność z każdej naniesionej na papier kreski. Dla nich efekt nie jest tak ważny jak sama czynność. Ta grupa dzieci z czasem chętniej spróbuje zamienić kredki na program graficzny.

To samo, a jednak coś innego

Tu rodzi się pytanie – czy rysowanie na kartce ma coś wspólnego z projektowaniem graficznym? Tak i nie. Jak by nie patrzeć to wciąż tworzenie obrazu, nadawanie formy abstrakcyjnej myśli. W tym zakresie różnica jest niewielka. Jednak zmiana narzędzia to prawdziwa rewolucja. Wprawa, jakiej nabrała ręka trzymająca kredkę okazuje się przydatna tylko wtedy, gdy mamy do dyspozycji tablet graficzny, choć nigdy nie można będzie postawić znaku równości pomiędzy nim a zwykłą kartką. Obsługa programów graficznych wymaga nabycia nowych zdolności i nabrania innej wprawy.

To czyni grafikę komputerową atrakcją, zarówno dla tych, którzy do tej pory uwielbiali rysować, jak i dla tych, którzy za tym nie przepadali. Miłośnicy malowania odkrywają w programowaniu graficznym nowe możliwości, które pozwalają wejść na wyższy poziom zaawansowania. Z kolei osoby, które nie przejawiały plastycznych zdolności, mogą odkryć w sobie nowy talent – do sprawnego korzystania z narzędzi cyfrowych, czego efektem jest grafika komputerowa. Ostatecznie projektowanie graficzne ma w sobie coś z dziecięcego rysowania, a jednocześnie jest to coś zupełnie innego i właśnie dlatego ma szansę spodobać się każdemu.

Bezpłatne szkolenia z projektowania graficznego

Od 2020 roku we Wrocławiu dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat może uczestniczyć w szkoleniach CyberMistrz, których głównym celem jest podniesienie ich kompetencji cyfrowych. W ramach projektu przygotowano kilka tematów szkoleń, w tym projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych oraz projektowanie i realizacja np.: serwisów internetowych czy gier mobilnych. To bezpłatne szkolenie, które ma dać podstawę do pracy związanej z grafiką reklamową, grafiką użytkową i projektami publikacji graficznych. Uczestnicy poznają też kulisy tworzenia stron www oraz gier komputerowych.

Udział w szkoleniu można wziąć tylko do końca 2022 roku. Rekrutacja trwa! Proces rekrutacyjny opisany jest na stronie REKRUTACJA. Zapraszamy do udziału.