fbpx

CYBERMISTRZ

Nauka poprzez cyfrową zabawę

cyfrowa zabawa

Cyfrowa zabawa dla dzieci to coś więcej niż popularne gry wideo, które tak wiele dzieci uwielbia. Może obejmować każdy rodzaj interakcji z technologią lub online. Może też oznaczać zabawę offline, ale interaktywną zabawką elektroniczną lub używanie starego niedziałającego telefonu do udawania rozmowy. Możliwości jest wiele, a korzyści jeszcze więcej.

Znaczenie gier w nauce

Zabawa jest wspaniałym sposobem nauki dla dzieci. Nauka oparta na zabawie zachęca je do zdobywania wiedzy w szkole i w domu. Dziś wiadomo już nieco dokładniej, jakie umiejętności powinny nabyć dzieci zanim dorosną, aby były przygotowane do życia i pracy w jutrzejszym świecie. Muszą mieć zdolność kreatywnego, elastycznego rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia i współpracy w zespole. Jak więc gry zachęcają ich do takiego zachowania?

Funkcję wykonawczą, która jest kluczowym czynnikiem osiągnięć szkolnych dzieci i warunkiem ich sukcesu w życiu dorosłym, najlepiej spełniać poprzez zabawę. Kiedy dziecko się bawi, koncentruje się na pracy nad wyzwaniami związanymi z grą, a to pomaga rozwinąć funkcje wykonawcze.

Cyfrowa zabawa z dziećmi to także szansa, aby pokazać im, jak mogą bawić się odpowiedzialnie, jakie postawy są odpowiednie w kontekście cyfrowym, a co najważniejsze, w jaki sposób spędzać czas na wartościowej zabawie.

Korzyści z nauki opartej na grach cyfrowych

Najlepszym sposobem na zachęcenie dzieci do nauki jest zabawa, która rozwija wybrane umiejętności. Gry mają fantastyczne możliwości rozwoju umiejętności XXI wieku – ale czy muszą być cyfrowe? Cóż, nie – przynajmniej nie wszystkie. Warto jednak pamiętać, że staramy się przygotować nasze dzieci do dorosłości, w której cyfrowe życie jest prawie tak samo ważne, jeśli nie ważniejsze niż „prawdziwe” życie. Jedno i drugie z pewnością odegra ogromną rolę. Umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu w trybie online i offline mogą się różnić, dlatego też, aby jak najlepiej przygotować się na tę przyszłość, dzieci potrzebują połączenia doświadczeń edukacyjnych, zarówno cyfrowych, jak i offline. Dzięki temu rozwiną szeroki zestaw umiejętności, który będzie im służył w obu kontekstach w przyszłości.

Pozytywne efekty gier wideo

Nie możemy mówić o świecie cyfrowej zabawy bez krótkiego przyjrzenia się, jakie korzyści z gier wideo można czerpać, jeśli gra się w nie w sposób odpowiedzialny. Granie w gry wideo może pomóc w czytaniu, rozwijaniu umiejętności wzrokowo-przestrzennych i nawiązywaniu kontaktów społecznych. Uwaga i koncentracja mogą zostać wyostrzone dzięki ekscytującym przygodom i ciekawym fabułom w grach, a nawet mogą otworzyć dzieci na odkrywanie nowych zainteresowań lub pomóc im się zrelaksować i uspokoić, gdy są zestresowane. Według Jordana Shapiro, autora książki pt. „Nowe cyfrowe dzieciństwo. Jak wychowywać dzieci, by radziły sobie w usieciowionym świecie„ wirtualny świat może przynieść dzieciom wiele korzyści w taki sam sposób, jak zabawa na prawdziwym placu zabaw lub na świeżym powietrzu. Autor jest zdania, że liczy się to, co dzieci robią podczas zabawy, a nie miejsce, w którym się bawią.

Ale w jaki sposób gry wideo mogą pomóc w rozwijaniu tych wszystkich ważnych umiejętności XXI wieku? Kreatywność można rozwijać, grając w gry wideo, zwłaszcza w trybach kreatywnych, w których dzieci nie są tak ograniczone przez zasady. Z drugiej strony zasady i ograniczenia gier mogą zachęcać dzieci do rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia o tym jak grają, aby pozostać przy życiu lub awansować na nowy poziom. Gry wieloosobowe dają dzieciom możliwość ćwiczenia umiejętności współpracy, a odgrywanie ról z innymi w ramach gry wideo może zachęcać do kreatywnej współpracy.

Dlaczego rodzice martwią się technologią?

Wielu rodziców martwi się z powodu czasu, który ich dzieci spędzają przed ekranem. Jest to naturalne, biorąc pod uwagę, że nie jest to coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak dopóki czas spędzany przed ekranem nie odbiera dzieciom ważnych zdrowych nawyków, w tym ćwiczeń fizycznych i snu, zapewnianie cyfrowych i niecyfrowych okazji do zabawy może być korzystne dla nauki dzieci i ma kluczowe znaczenie dla przygotowania ich do odniesienia sukcesu.

Ale w jaki sposób dzieci kiedykolwiek rozwiną jakiekolwiek umiejętności społeczne, kiedy cały czas grają online? Łatwo jest poczuć, że zabawa cyfrowa jest bardzo indywidualna i że dłuższy czas grania online może być izolujący, a zatem zły (lub przynajmniej nieprzydatny) dla rozwoju społecznego dzieci. W rzeczywistości może być całkowicie odwrotnie. Dzisiejsze dzieci wracają do domu ze szkoły, włączają konsolę lub laptopa i natychmiast łączą się z globalną siecią milionów innych graczy. Umiejętności komunikacyjne są rozwijane, a dzieci mogą kształtować umiejętności społeczne, które będą potrzebne w ich dorosłym życiu w XXI wieku.

W jaki sposób dzieci mogą uczyć się poprzez zabawę z technologią w domu?

To naturalne, że dzieci uczą się poprzez zabawę, co może się odbywać w dowolnym miejscu i czasie. Rodzice mogą korzystać z nauki opartej na zabawie, aby pomóc dzieciom uczyć się więcej w domu i skupić się na określonych celach edukacyjnych. Gry to doskonały sposób na zabawę i naukę w tym samym czasie, ale technologia cyfrowa jest nieuniknioną częścią przyszłości dzieci, dlatego możliwość grania online i offline ma kluczowe znaczenie dla przygotowania się na przyszłość. Umiejętności dzieci XXI wieku z dużym prawdopodobieństwem rozwijają się poprzez zabawę technologią i grami wideo, a rodzice mogą bawić się ze swoimi dziećmi, aby wykazać się zdrowymi i odpowiedzialnymi cyfrowymi nawykami.