fbpx

CYBERMISTRZ

Kompetencje cyfrowe – kompetencje przyszłości

kompetencje cyfrowe

Kompetencje cyfrowe często określane są jako kompetencje przyszłości. Co konkretnie kryje się pod tym mianem i jakich obszarów życia mogą dotyczyć? Okazuje się, że jest to dość obszerny temat, którego nie da się wyczerpać i kilku zdaniach. Oto co warto wiedzieć na temat kompetencji cyfrowych.

Jeśli chcemy zrozumieć znaczenie i wagę kompetencji cyfrowych, musimy zacząć od definicji. Czym właściwie są kompetencje cyfrowe? Co dokładnie mieści się w ich zakresie? To dość pojemny termin, który określa wszelkie umiejętności i wiedzę, które pozwalają efektywnie wykorzystywać technologie cyfrowe. Prościej rzecz ujmując są to umiejętności, które pozwalają nam działać i czerpać korzyści ze stosowania wspomnianych technologii cyfrowych. Spektrum tych działań jest bardzo szerokie, co sprawia, że temat dotyczy każdego, niezależnie od wieku, płci, wykonywanej pracy czy zainteresowań. W wydanym przez Centrum CyfroweRamowym katalogu kompetencji cyfrowych” przedstawiono 9 obszarów życia: edukacja, sprawy codzienne, finanse, relacje z bliskimi, praca i rozwój zawodowy, zdrowie, odpoczynek i hobby, zaangażowanie obywatelskie, religia. W ramach tych obszarów zaprezentowano przykładowe kompetencje cyfrowe, a wśród nich m.in.: robię zakupy online, uczę się przez Internet, zakładam i prowadzę działalność gospodarczą, korzystam z systemu opieki zdrowotnej, uczestniczę w życiu obywatelskim. Po zapoznaniu się z tą listą można zdać sobie sprawę jak wiele czynności wymaga od nas kompetencji cyfrowych. A przecież niektóre z nich wykonujemy codziennie i postrzegamy ich jako tak trudne czy skomplikowane, że wymagają posiadania „kompetencji”.

Kiedyś umiejętność obsługi komputera była koniecznością dla pracowników biurowych, dziś stała się powszechnym zjawiskiem. Korzystanie z zasobów Internetu, obsługa komputera, smartfona i wszelkich aplikacji umożliwia nam załatwienie sprawy w urzędzie, zdobycie wiedzy z dowolnego tematu, umówienie wizyty lekarskiej, zlecenie przelewu bankowego czy wzięcia udziału w lekcji online. A jak będzie w przyszłości? Trendy i tendencje są łatwe do określenia. Postęp technologiczny gna do przodu, największe firmy świata inwestują w telekomunikacyjne systemy satelitarne, praca i nauka odbywają się w trybie online, ludzie utrzymują się z publikacji filmów na YouTube (zarabiając przy tym lepiej niż dobrze), a co najważniejsze Internet stał się elementem codziennego dnia większości z nas. Należy spodziewać się, że cyfryzacja będzie postępować, a dzięki niej ludzie będą oszczędzać czas, zwiększać efektywność działań, zyskiwać nowe możliwości i zdobywać cenne informacje. Już teraz większość spraw można załatwić przez Internet, ale w przyszłości prawdopodobnie będziemy mogli zrobić to szybciej, sprawniej i bezpieczniej. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy nadążać za zmianami, a poziom naszych kompetencji cyfrowych będzie na wysokim poziomie.

Jak długo będą zachodzić te zmiany? Nie można tu wskazać konkretnej daty, bo rozwój to proces, który trwa nieprzerwanie. Skoro więc kompetencje cyfrowe będą stale zyskiwać na znaczeniu, oznacza to, że dla współczesnych dzieci i młodzieży to naprawdę ważna sprawa. Niestety na dzień dzisiejszy rozwój kompetencji cyfrowych nie jest wpisany w program edukacji szkolnej, a przynajmniej nie w takim stopniu, jaki pozwala na skuteczne i bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu. Można oczywiście czekać na zmiany, ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle one nastąpią. Lepiej więc wziąć sprawy we własne ręce i sprawdzić gdzie i w jaki sposób można podnieść poziom kompetencji cyfrowych. Aktualnie jedną z najlepszych opcji jest udział w darmowych szkoleniach CyberMistrz.

Celem projektu CyberMistrz jest podniesienie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10 – 18 z Wrocławia. Uczestnicy mogą zdobyć wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu 7 tematów:

W zależności od tematu program realizowany jest podczas 30, 40 lub 60 godzin szkoleniowych. Udział w szkoleniach jest całkowicie darmowy, rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, a kolejne szkolenia startują w momencie uzbierania się grupy. Projekt będzie trwał do grudnia 2022 lub do wyczerpania puli wolnych miejsc. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie https://www.cybermistrz.pl/rekrutacja/