fbpx

CYBERMISTRZ

Jak zapewnić dziecku dobry start w dorosłość

dobry start

Droga do samodzielności i dorosłości jest długa i nie należy do łatwych. Rodzice robią więc wszystko, by zapewnić dziecku dobry start w dorosłość. Wszystko, czyli co? Do zrobienia jest wiele.

Przyszłość dziecka to jedna z największych trosk każdego rodzica. Jak potomek da sobie radę w szkole? Jakie studia wybierze? Jak będzie mu szło? Jakiej pracy się podejmie? Czy zrobi karierę? Odpowiedzi na te pytania zdradziłyby nam już dzisiaj czy dziecku nie zabraknie wygód i ciekawych wyzwań, a przede wszystkim czy będzie miało możliwości wyboru w dowolnym aspekcie życia. To ważne dla każdego rodzica, który chce dla swojego dziecka „wszystkiego co najlepsze”. Pozostaje pytanie – co można zrobić, aby realnie pomóc dziecku na starcie? Okazuje się, że całkiem sporo – choć to bardzo ogólne stwierdzenie.

Przyszłość naszych dzieci w dużej mierze zależy od ich kompetencji miękkich – zdolności komunikacyjnych, asertywności, odporności na stres czy kreatywności. Można je rozwijać na różne sposoby, których tłem są pozytywne relacje, wsparcie i  troska. Warto uczyć dziecka systematyczności, umacniać wiarę we własne siły, budzić ciekawość świata. Trudno w tym miejscu wskazać konkretne działania, bo zależą one od zamiłowań, charakteru i charyzmy dziecka.

Oszczędności to inny pomysł na zapewnienie dziecku dobrego startu. Pieniądze mogą pomóc mu na progu dorosłego życia. To fakt, jednak o wiele lepiej nauczyć dziecko samodzielności i przedsiębiorczości. Te cechy okażą się bezcenne zawsze i w każdej okoliczności, a przede wszystkim dadzą mu wiarę, że poradzi sobie samo.

Co więcej? Warto korzystać z różnego rodzaju kursów i szkoleń, dzięki którym dziecko zdobędzie nowe umiejętności lub będzie mogło szlifować swój dotychczasowy warsztat – nieważne z jakiej dziedziny. W tym przypadku kluczem do sukcesu są zainteresowania dziecka. Temat szkolenia powinien więc być dobrany naturalnie, a nie „na siłę”. Nie ma sensu zmuszać go do gry na gitarze, jeśli marzy o koniach. Podobne przykłady można mnożyć. Na szczęście lista wszelkich zajęć pozalekcyjnych i kursów dla dzieci jest bardzo długa. Temat to jednak nie jedyne kryterium wyboru szkolenia. Koszt udziału jest często dużo bardziej istotną kwestią. Dlatego warto szukać szkoleń, które są finansowane przez różnego rodzaju fundacje lub fundusze pozyskane z Unii Europejskiej. Takie szkolenia organizowane są w ramach projektu CyberMistrz. Do wyboru jest aż 7 różnych tematów:

nastolatek pracuje przy laptopie

Udział w szkoleniach może wziąć każdy młody wrocławianin w wieku 10-18 lat. To idealna propozycja dla osób, które są zainteresowane Internetem i skutecznymi działaniami w jego obrębie.

Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, aż do chwili wyczerpania wolnych miejsc. Szczegóły dostępne są w zakładce REKRUTACJA.