fbpx

CYBERMISTRZ

Jak wyszukać informacje w Internecie?

Jak wyszukać informacje w Internecie

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego pod słońcem. Ot wystarczy wpisać daną frazę w wyszukiwarkę i już – cieszyć się wynikami. Tylko jak sformułować tę frazę, aby znaleźć to, co faktycznie nas interesuje? Jak ocenić wiarygodność źródła informacji? Czy popularna wyszukiwarka to na pewno najlepsze miejsce do poszukiwań? Jak zawęzić wyniki wyszukiwania? Uczestnicy naszych szkoleń poznają odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Pytanie „Jak wyszukać informacje w Internecie?” zwykle kojarzy się w łatwą i szybką odpowiedzią – w wyszukiwarce. Jednak niektóre zagadnienia mogą przysporzyć trudności. Te najbardziej powszechne można ująć w trzech punktach:

  1. Dostępność – czasem interesuje nas jakiś szczegół, ale z mało popularnej dziedziny. Wówczas poszukiwania mogą okazać się długie i żmudne. Warto wiedzieć jak zwiększyć skuteczność wyszukiwania, a przy tym skrócić jego czas.
  2. Wiarygodność – innym razem szukamy informacji z zakresu tematu, o którym pisze się bardzo dużo – pytanie czy zgodnie z prawdą. Weryfikacja wiarygodności staje się więc kluczowa. Należy zwrócić uwagę na źródło informacji – portal (czy nie jest to przypadkiem tzw. portal plotkarski) lub autora treści (nazwisko znanego influencera nie zawsze gwarantuje rzetelność).
  3. Nadmiar wyników – bywa, że ilość wyników na daną frazę wprawia w osłupienie. Nawet gdy fraza zdaje się bardzo konkretna, np. szkolenia kompetencje cyfrowe Wrocław – ilość wyników to 188 000!!! Oczywiście można przyjrzeć się tylko tym, które znalazły się na pierwszej stronie, ale czy aby na pewno to dobra strategia poszukiwania informacji? Umiejętność zawężania wyników to rozwiązanie godne uwagi.

W dzisiejszych czasach Internet tworzą nie tylko osoby kompetentne, ale i zwykli użytkownicy, którzy mają swobodę w publikacji różnego rodzaju materiałów, zarówno treści, jak i grafik czy zdjęć. Z jednej strony ułatwia to dostęp do informacji, z drugiej zaś sprzyja szerzeniu plotek i powielania niesprawdzonych danych. Dlatego zapytamy raz jeszcze – jak wyszukać informacje w Internecie?

Najlepiej nauczyć się tego podczas szkoleń projektu CyberMistrz, które podnoszą kompetencje cyfrowe. Udział może wziąć każdy kto jest w wieku 10-18 lat i mieszka i/lub uczy się na terenie Wrocławia. Szkolenia są w 100% darmowe. Uczestnicy mogą wybierać spośród 7 tematów szkoleń:

Rekrutacja trwa nieprzerwanie do końca 2022 roku. Nowe harmonogramy ustalane są na bieżąco. Warunkiem rozpoczęcia szkolenia jest uzbieranie grupy (od 4 do 6 osób).