Każdy rodzic myśli o przyszłości swoich dzieci. Próbuje je przygotować na to, co je czeka. Tłumaczy dlaczego tak ważna jest nauka, przestrzega przed zagrożeniami, stara się wpoić dobre nawyki. Jednak czy to wystarczy? Czy w ogóle da się przygotować dziecko na jego przyszłość? A jeśli tak, to jak to zrobić?
Samodzielność to podstawa
Najlepsze co możemy zrobić, aby przygotować dziecko na to co je czeka w przyszłości, to nauczyć je samodzielności. W tym przypadku słowo „samodzielność” staje się szeroko rozumianym pojęciem, pod którym kryje się nie tylko umiejętność wykonania danej rzeczy/czynności, ale też zdolność do:
- podejmowania własnych wyborów,
- analizy sytuacji,
- planowania działań,
- rozwiązywania problemów
i całą masą innych tematów, które trudno wcześniej przewidzieć. Nauka samodzielności wydaje się więc kluczem do sukcesu. Pytanie brzmi – jak dziecko ma się jej nauczyć? Nie przewiduje jej program żadnego ze szkolnych przedmiotów. To umiejętność, którą zdobywa się z doświadczeniem. A w jaki sposób dziecko ma zdobywać to doświadczenie? Najłatwiej, gdy doświadcza różnych sytuacji życiowych, udziela się, angażuje w rozmaite projekty, poznaje innych ludzi i zdobywa wiedzę, nie tylko tę „książkową”. Sprawa nie jest jednak tak łatwa, ponieważ dzieci często cechuje nieśmiałość, która ogranicza ich aktywność. Często też obręb ich zainteresowań wyznacza lista gier, w które mogą grać ze znajomymi. Trzeba więc znaleźć sposób na to, by dziecko zechciało działać.
Zainteresowania – doskonały grunt dla pracy zawodowej
Jeśli młody człowiek ma jakieś zainteresowania, zwykle nie trzeba wiele, by skłonić go do aktywności. Gorzej, jeśli nie ma ściśle sprecyzowanego hobby, a czas wolny wykorzystuje na działania, które nie mają nic wspólnego z kreatywnością czy samorozwojem. Wówczas warto poszukać czegoś, co ogólnie uchodzi za atrakcyjne dla wybranej grupy wiekowej. To zwiększa szanse na zaangażowanie dziecka.
Dzieci w wieku od 10 lat zwykle dużo czasu spędzają przed ekranem komputera i/lub telefonu. Doskonale orientują się w aplikacjach, materiałach wideo i grach mobilnych. Mogłoby się wydawać, że mogą być tylko biernymi odbiorcami podobnych treści, a jednak udział w odpowiednim szkoleniu może odwrócić sytuację o 180 stopni. Skoro młodzi ludzie interesują się wszystkim, co można znaleźć w Internecie, istnieją duże szanse, że zechcą nauczyć się tworzyć je samodzielnie i korzystać z nich w nowy sposób. Taką wiedzę można zyskać na darmowych szkoleniach CyberMistrz:
– programowanie w różnych językach uwzględniające różne poziomy zaawansowania.
Kursy tego typu nie tylko dostarczają wiedzy, ale też stanowią niewyczerpaną studnię inspiracji. Uczestnicy poświęcają dużo czasu na ćwiczenia praktyczne, dzięki którym zyskują nowe możliwości działania. Nawet jeśli nie wiążą swojej przyszłości z programowaniem lub projektowaniem graficznym, podczas szkolenia nabywają równych tzw. umiejętności miękkich, które na pewno okażą się przydatne w procesie edukacji, ale też później, w przyszłości.
Rekrutacja na bezpłatne szkolenia CyberMistrz trwa nieprzerwanie. Szczegóły dotyczące wybranych tematów dostępne są w zakładce OFERTA SZKOLEŃ. Zapraszamy serdecznie!