fbpx

CYBERMISTRZ

Jak pobudzić kreatywność dziecka

kreatywność dziecka

Kreatywność to bardzo pożądana cecha, nie tylko na rynku pracy, ale też w życiu prywatnym. Stwarza możliwości, zapobiega nudzie, urozmaica codzienność, a przede wszystkim rozwija. Nic dziwnego, że rodzice szukają sposobów na to, by pobudzić kreatywność dziecka.

Sposobów na pobudzenie kreatywności jest wiele, bo na każdego z nas działa coś innego. Wszystko zależy od temperamentu, upodobań, wieku i szeregu innych czynników. W przypadku małych dzieci wskazuje się na klocki, kolorowanki i zabawki Montessori, jednak w przypadku dzieci starszych sprawa zaczyna się nieco komplikować. Nastolatki zwykle mają już zawężony obszar zainteresowań i często nie da się im podsunąć uniwersalnych rozwiązań. Zabawkami już się nie interesują, a książki starają się unikać szerokim łukiem.

Co wtedy zrobić?

Najpierw warto zdefiniować kreatywność. To zdolność do tworzenia nowych rozwiązań, która uruchamia nowe perspektywy i nowe możliwości. O ile sprowadzimy to do procesów myślowych, kreatywność otworzy drogę do definiowania nowych myśli i idei. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że dla nastolatków to mało interesująca perspektywa spędzania wolnego czasu. Dla nich dużo ważniejsza jest potrzeba TWORZENIA, a później podziwiania efektów własnych działań, możliwość pokazania ich światu. Mogą to być własnoręcznie namalowane obrazy, wydziergana czapka lub kolekcja zdjęć zrobionych lustrzanką, ale równie dobrze, może to być samodzielnie zaprojektowana strona www lub grafika komputerowa. Do stworzenia każdego z tych dzieł potrzebne są jakieś narzędzia, wiedza i umiejętności. Tu zazwyczaj pojawiają się problemy, bo o ile zdobycie narzędzi nie stanowi wyzwania, o tyle wiedza i umiejętności mogą okazać się trudno dostępne. Rozwiązanie tego problemu stało się jednym z celów projektu CyberMistrz, który oferuje uczestnikom zarówno narzędzia, jak i szkolenia prowadzone przez doświadczonych trenerów. Do wyboru jest aż 7 różnych tematów:

, spośród których dwa wyróżniają się największym zainteresowaniem.

PROJEKTOWANIE GRAFICZNE Z WYKORZYSTANIEM APLIKACJI CYFROWYCH ORAZ PROJEKTOWANIE I REALIZACJA NP.: SERWISÓW INTERNETOWYCH CZY GIER MOBILNYCH oraz PROGRAMOWANIE W RÓŻNYCH JĘZYKACH UWZGLĘDNIAJĄCE RÓŻNE POZIOMY ZAAWANSOWANIA to szkolenia, które nie tylko dostarczają darmowej wiedzy, ale też znacząco pobudzają kreatywność. Uczestnicy uczą się obsługi powszechnie dostępnych programów, dzięki którym mogą dać upust swojej wyobraźni i tworzyć zupełnie nowe rzeczy: strony www, gry, programy, animacje i wiele innych.

Program szkolenia realizowany jest podczas 30, 40 lub 60 godzin szkoleniowych (w zależności od tematu), a praca podczas kolejnych spotkań nastawiona na aktywny udział każdego z uczestników. Trenerzy wspierają ich w rozwiązywaniu zaplanowanych działań, pobudzają ich kreatywności i samodzielne myślenie. Umiejętności pozyskane w trakcie szkolenia z pewnością okażą się przydatne w nauce, w pracy, ale też podczas rozwijania własnych pasji.

Rekrutacja trwa do chwili wyczerpania puli wolnych miejsc lub do końca 2022 roku.  Szczegóły na https://www.cybermistrz.pl/rekrutacja/