O tym, że konieczne jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych oraz o ich znaczeniu w naszym codziennym życiu słyszy się wiele. Nie tylko w kontekście dorosłych, ale i dzieci. Tylko po co dzieciom te kompetencje cyfrowe i właściwie w jaki sposób młodzi mogą z nich korzystać? Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo.
Dzieci, tak samo jak dorośli, powinny podnosić poziom swoich kompetencji cyfrowych. Okazuje się, że młodzi ludzie codziennie korzystają ze smartfonów i komputerów podłączonych do Internetu, a mimo to często nie wiedzą jak coś zrobić, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, jak skuteczniej wyszukiwać informacje, jak komunikować i jak tworzyć, wykorzystując ogólnodostępne narzędzia cyfrowe.
Niestety, wiele osób nadal nie zadaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest to kwestia. W przyszłości trudno będzie obejść się bez umiejętności korzystania ze sprzętu i narzędzi cyfrowych. Nie wierzycie? Wystarczy zastanowić się chwilę nad tym jak dzieci korzystają z kompetencji cyfrowych już dzisiaj, a nie trudno będzie wyobrazić sobie jak to może wyglądać za kilka lub kilkanaście lat.
Kontakty z rodziną i przyjaciółmi – czaty oraz wszelkiego rodzaju programy i aplikacje do rozmów i wideokonferencji już dawno zdobyły ogromną popularność, ale dziś trudno sobie wyobrazić, że mogłoby ich zabraknąć. Młodzi ludzie korzystają z nich dosłownie cały dzień i w ten sposób utrzymują kontakt ze znajomymi oraz rodziną.
Kontrola postępów w szkole – dziennik elektroniczny staje się narzędziem codziennego użytku dla uczniów. Dzięki niemu mogą kontrolować swoje postępy w szkole, sprawdzać terminy testów, odbierać wiadomości od wychowawcy i nauczycieli, a także upewniać się czy kolejnego dnia nie odwołano pierwszej lekcji. Umiejętność obsługi tego narzędzia bardzo ułatwia nadążanie za wszelkimi szkolnymi sprawami.
Zdobywanie informacji – wyszukiwarki internetowe to kolejne z narzędzi, które młodzi ludzie wykorzystują każdego dnia. Nie chodzi tu nawet o szukanie bardzo zaawansowanych i szczegółowych informacji, tylko o codzienne sprawy, np. rozkład jazdy tramwajów, adres biblioteki czy cena biletów do kina. Tego typu informacje najłatwiej szukać w Internecie, a kompetencje cyfrowe ułatwiają ten proces.
Budowanie własnego wizerunku – wizerunek dla młodego człowieka to rzecz niemal najważniejsza na świecie. Oczywistym sposobem jego budowania jest odpowiedni dobór ubrań i fryzury, ale w dobie Internetu każdy tworzy alternatywną wersję swojego wizerunku w mediach społecznościowych. Warto więc wiedzieć jak to robić, by osiągnąć zamierzony efekt, a przy tym zachować prywatność i pozostać bezpiecznym.
Rozrywka – Internet dostarcza wielu różnych treści, z których największym zainteresowaniem dzieci i młodzieży cieszą się materiały z kategorii rozrywka, czyli filmy i muzyka. Wyszukiwanie konkretnych tytułów może okazać się problematyczne – jak szukać, gdzie szukać, czy każde źródło jest bezpieczne, które z nich są legalne. Kiedy spróbujemy poszukać odpowiedzi na te pytania, szybko okaże się, że wyższy poziom kompetencji cyfrowych jest na wagę złota.
Nauka – choć podstawowym narzędziem do nauki pozostaje podręcznik szkolny, dzieci mogą korzystać z ogromnego wsparcia, jakim są np. interaktywne mapy, programy graficzne, słowniki online, strony z ćwiczeniami z matematyki. W sieci istnieje całe mnóstwo ciekawych stron wspierających naukę z każdej dziedziny i na każdym poziomie zaawansowania. Tu jednak znowu powraca temat skutecznego wyszukiwania i posługiwania się programami komputerowymi.
Zakupy – nie chodzi tu o wydawanie pieniędzy, a raczej umiejętność korzystania ze sklepów internetowych. Szukanie pomysłu na prezent dla siebie lub kogoś innego, sprawdzanie dostępności poszczególnych produktów, nauka planowania wydatków itp. Młodzi ludzie uwielbiają przeglądać asortyment i najnowsze kolekcje ulubionych sklepów. Sprzedaż internetowa z roku na rok rośnie w siłę, a młodzi ludzie coraz częściej mają w tym swój udział.
Rozwijanie pasji – w tym zakresie Internet stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy. Co można w nim znaleźć? Symulatory, szczegółowe informacje z danej dziedziny, bazy danych, fora skupiające entuzjastów, instrukcje, wskazówki, podpowiedzi, wywiady ze specjalistami, inspiracje. Wszystko to może wynieść hobby dziecka na wyższy poziom.
To tylko kilka przykładów na to jak dzieci korzystają z kompetencji cyfrowych. Można je mnożyć, jednak najważniejsze jest to, by uwiadomić sobie, że Internet i wszystkie jego zasoby przestały być narzędziem dorosłych. Dzieci mogą z niego czerpać wiele i na różny sposób, z korzyścią dla siebie. Nauczmy je jak to robić.