fbpx

CYBERMISTRZ

Grafika komputerowa – naucz się jej

grafika komputerowa

Grafika komputerowa to ciekawa dziedzina, która z jednej strony daje możliwość wyrażania artystycznych skłonności, a z drugiej może okazać się kierunkiem kariery zawodowej. Kiedyś była zarezerwowana dla wybrańców, których stać było na drogie kursy. Dziś jest na wyciągnięcie ręki, nawet dla dzieci, a to za sprawą darmowych szkoleń CyberMistrz.

Jest taki okres w życiu każdego dziecka, gdy nie widzi ono świata poza kredkami i czystą kartką papieru. Rysowanie, malowanie lub po prostu beztroskie bazgranie daje przyjemność, zabija nudę, pozwala tworzyć coś przyjemnego dla oka, czym później można się pochwalić i czuć dumę. W miarę upływu lat kredki często popadają w zapomnienie, by ustąpić miejsca smartfonom, tabletom i komputerom. Nie oznacza to końca radosnej twórczości, ponieważ do dyspozycji młodego człowieka jest pełen wachlarz narzędzi cyfrowych, które otwierają mu drzwi do świata grafiki komputerowej.

Grafika komputerowa powstała w efekcie połączenia grafiki z informatyką. Stanowi podstawę współczesnych gier, animacji, symulacji oraz wizualizacji, a jako dziedzina wciąż się rozwija i stwarza nowe możliwości. Jednocześnie programy do tworzenia grafiki komputerowej cieszą się ogromnym zainteresowaniem… dzieci. Jednym z najprostszych i najbardziej powszechnych jest Paint, który potrafi obsłużyć kilkuletnie dziecko. W sieci nie brakuje darmowych programów, które umożliwiają tworzenie grafiki 2D, modelowanie trójwymiarowe czy kreację grafiki ruchomej. Choć bardziej zaawansowane funkcje z reguły są płatne, to podstawowe wersje programów pozwalają osiągnąć imponujące efekty. Ograniczeniem jest wyobraźnia twórcy i jego zdolność obsługi danego programu.

Nauka obsługi programów do grafiki komputerowej nie jest trudniejsza niż większość zagadnień z informatyki na poziomie szkoły podstawowej. Problem polega na tym, że osoby, dla których grafika komputerowa jest pasją to z reguły samouki. Oznacza to, że informacje na temat ich obsługi znaleźli samodzielnie, czerpiąc ze źródeł w Internecie, takich jak fora czy materiały instruktażowe. To wymaga sporo cierpliwości i samozaparcia, co może być zniechęcające. O wiele łatwiej i szybciej jest skorzystać z kursu grafiki komputerowej, jednak koszty zwykle należą do minusów takiego rozwiązania. Na szczęście trwa projekt CyberMistrz, którego uczestnicy mogą nauczyć się podstaw grafiki komputerowej za darmo.

korzystanie
PROJEKTOWANIE GRAFICZNE Z WYKORZYSTANIEM APLIKACJI CYFROWYCH ORAZ PROJEKTOWANIE I REALIZACJA NP.: SERWISÓW INTERNETOWYCH CZY GIER MOBILNYCH to szkolenie, w którym mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat z Wrocławia. Udział jest w 100% darmowy, bo projekt jest finansowany z funduszy unijnych. Uczestnicy poznają podstawy pracy związanej z grafiką reklamową, grafiką użytkową i projektami publikacji graficznych, a także kulisy tworzenia stron www oraz gier komputerowych. Program szkolenia obejmuje naukę obsługi programów graficznych, takich jak CANVA, iPiccy, Inkscape, Vectr, Piktochart, Blender czy Sculptris, darmowych kreatorów stron internetowych (weebly, webnode) oraz gier (Unity, GDevelop 4, Kodu Game Lab1).

Uczestnicy realizują program podczas 40 godzin szkoleniowych pod okiem doświadczonych trenerów. Kursanci zyskują dostęp do platformy e-learningowej, na której znajdują się wszelkie materiały szkoleniowe. Szczegóły dotyczące szkolenia znajdują się TUTAJ.