fbpx

CYBERMISTRZ

Darmowe banki zdjęć i obrazów do projektów szkolnych

darmowe banki zdjęć

Gdzie szukać zdjęć bez ograniczeń praw autorskich, które dzieci mogą wykorzystać w szkolnych projektach edukacyjnych? Istnieje mnóstwo stron internetowych, w tym darmowych, ze zdęciami i obrazami do wszelkiego rodzaju zastosowań. Oto lista kilku wybranych, na których uczniowie znajdą obrazy w bardzo wysokiej rozdzielczości do bezpłatnego pobrania do wykorzystania w pracy szkolnej.

Czasem uczniowie potrzebują kilku obrazów, do wykorzystania na tworzonej przez nich stronie internetowej. Innym razem chcą uatrakcyjnić prezentację lub referat za pomocą zdjęć. Nie można ich „po prostu” pobrać z pierwszej lepszej strony internetowej, bo byłaby to zwykła kradzież. W takim razie skąd brać zdjęcia i obrazy? Odpowiedź brzmi – z darmowych banków zdjęć. Oto kilka przykładów:

Photos for class

https://www.photosforclass.com/

Ta strona jest w 100% darmowa i ma przydatną funkcję automatycznego oznaczenia autora, w której pobierane zdjęcie jest zapisywane z odpowiednim opisem. Dzięki temu dzieci nie muszą się martwić o dodawanie go osobno, gdy używają obrazu w swojej pracy.

Pics4learning

https://www.pics4learning.com/

Pics4Learning to witryna z darmowymi obrazami, która jest skierowana do uczniów szukających obrazów do prac szkolnych. Zdjęcia są podzielone na kategorie, co ułatwia przeglądanie i znajdowanie obrazów najlepiej pasujących do projektu.

Pixabay

https://pixabay.com/

Na Pixabay są obrazy w bardzo wysokiej rozdzielczości do bezpłatnego pobrania. Są tu nie tylko zdjęcia, ale też grafiki wektorowe i ilustracje, z których można korzystać w zależności od potrzeb.

Unsplash

https://unsplash.com/

To bank darmowych zdjęć, który zachęca do udostępniania nazwiska autora – artysty lub fotografa, dostarczając opis, który można skopiować jednym kliknięciem. Można tu więc uzyskać piękne darmowe obrazy do wszelkiego rodzaju projektów szkolnych, ale także promować obywatelstwo cyfrowe i cyfrową odpowiedzialność.

Flickr Commons

https://www.flickr.com/commons\

Jak widać, Flickr Commons jest wyjątkowy, ponieważ obejmuje dostęp do trudniejszych do znalezienia rodzajów obrazów, które są publicznie dostępne, takich jak zdjęcia historyczne, które nie mają ograniczeń praw autorskich i można je bezpłatnie pobierać i używać.

Gratysografia

https://gratisography.com/

Gratisography to źródło bardziej dziwacznych i niezwykłych zdjęć, które mogą być doskonałym źródłem dla dzieci pracujących nad zabawnymi lub osobistymi projektami.

Więcej stron z darmowymi obrazami do pobrania

Negative Space

https://negativespace.co/

FreePhotos.cc

https://freephotos.cc/

Pexels

https://www.pexels.com/

Kaboompics

https://kaboompics.com/

FreeStockVault

https://www.stockvault.net/

Freepik

https://www.freepik.com

Czym jest odpowiedzialność cyfrowa?

W dzisiejszych czasach coraz ważniejsze staje się, aby nasze dzieci były na bieżąco z cyfrową odpowiedzialnością. Czym ona jest? Jako dobrzy obywatele cyfrowi, naszym cyfrowym obowiązkiem jest odpowiedzialne korzystanie z Internetu i technologii. Dzieci i uczniowie muszą rozumieć prawa i obowiązki, które dotyczą wszystkich użytkowników cyfrowych. Jeśli chodzi o obrazy, muzykę lub inne treści online, które są własnością kogoś innego, obywatele cyfrowi mają obowiązek pobierania ich wyłącznie legalnie i uczciwego korzystania z odpowiednich opisów, gdy są używane.