fbpx

CYBERMISTRZ

Bezpieczeństwo w sieci – warto się go nauczyć

Bezpieczeństwo w sieci

O tym, że bezpieczeństwo w sieci to bardzo ważna sprawa, nie trzeba nikogo przekonywać. Może z wyjątkiem dzieci, które jeszcze nie są świadome zagrożenia, a które sporo czasu spędzają w Internecie. Oto lista najważniejszych zasad, których powinny przestrzegać.

1. Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców

Dzieci są z natury ciekawskie, więc wszystko chcą sprawdzić i dokładnie obejrzeć. Nie inaczej jest w przypadku maili, które dostają. Zwłaszcza, gdy tytuł wiadomości głosi np. „Wygrałeś w konkursie!” lub „Odziedziczyłeś spadek”. Naturalne jest więc, że chcą dowiedzieć się więcej i klikają. Tym samym narażają się na zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Zwykle odbywa się to po kliknięciu w link zawarty w treści maila lub otwarciu załącznika. Dlatego każdy z takich maili należy jak najszybciej skasować.

2. Pamiętaj, aby się wylogować

Korzystanie z poczty, mediów społecznościowych i niektórych stron internetowych odbywa się po zalogowaniu na konto. Ważne jest, by po zakończeniu działań wylogować się. Jest to bardzo istotne w chwili, gdy korzystamy z sieci współdzielonych z innymi użytkownikami, np. w szkole. Jeśli zapomnimy o wylogowaniu, dostęp do naszego konta może zostać przejęty przez osoby niepożądane, a konsekwencje w najlepszym wypadku będą przykre.

3. Wymyślaj trudne hasła

Każde z internetowych kont, które zakładamy musi mieć hasło. Powinno być ono łatwe do zapamiętania przez właściciela, ale trudne do odgadnięcia przez innych. Zapomnijmy więc o hasłach typu „1234” czy imię i nazwisko właściciela. Warto wymyśleć coś bardziej skomplikowanego, z wykorzystaniem małych i wielkich liter oraz cyfr. Co ważne – dla każdego konta najlepiej ustawić inne hasło. Mało tego, co jakiś czas warto je zmienić. Należy to zrobić co kilka miesięcy lub w chwili, gdy tylko zorientujemy się, że jedno z naszych kont mogło zostać przejęte przez osobę niepożądaną.

4. Nie otwieraj reklam w przeglądarkach

Ignorowanie reklam to kolejny sposób na bezpieczeństwo w sieci. Pojawiające się okienka z pozornie atrakcyjną treścią mogą zachęcać do kliknięcia, a tym samym zainfekowania wirusem, trojanem lub oprogramowaniem szpiegującym.  

5. Sprawdzaj czy strona ma certyfikat SSL

Tę zasadę warto przerobić w nawyk. Chodzi tu zwłaszcza o strony, na których podajemy nasze dane – powinny mieć one certyfikat SSL. Można to sprawdzić spoglądając w lewy górny róg ekranu, gdzie przed adresem witryny powinien być widoczny symbol kłódki. Po kliknięciu na ten symbol otrzymujemy informację „Połączenie jest bezpieczne”.

6. Pobieraj pliki tylko z zaufanych źródeł

Bezpieczeństwo w sieci zapewni nam również umiar w ilości pobieranych plików, a jeszcze bardziej weryfikacja ich źródła. Niebezpieczeństwo zwykle czai się na nielegalnie działających stronach, np. do ściągania filmów, typu torrent. Jeśli chcesz pobrać cokolwiek z sieci upewnij się najpierw, że robisz to na stronie bezpiecznej, legalnej i wiarygodnej.

7. Unikaj publicznych sieci WIFI

Korzystanie z publicznych sieci WIFI, czyli takich, które są udostępniane w szkole, na miejskim rynku czy w restauracji niesie ze sobą spore ryzyko. Jeśli więc nie ma takiej konieczności, lepiej z nich nie korzystać. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia, nie należy podawać swoich poufnych danych – nie loguj się do systemów bankowości elektronicznej, poczty czy różnego typu serwisów transakcyjnych, nawet jeśli one zabezpieczone certyfikatem SSL.